Módní průmysl se řadí mezi největší znečišťovatele životního prostředí. Odhaduje se, že textilní výroba je zodpovědná asi za 20 % celosvětového znečištění vody. Dokonce až 35 % primárních mikroplastů vypuštěných do životního prostředí je způsobeno praním syntetických (například polyesterových) oděvů. A 10 % celkových emisí skleníkových plynů vzniká právě při výrobě oblečení a obuvi, čímž módní průmysl v negativním slova smyslu překoná leteckou i námořní dopravu dohromady.1 Přitom tohle je jen pár mnou vybraných statistik, ke zdůraznění důležitosti udržitelnosti v módě.
Přes to všechno je v nejedné (a nejednom z nás) přirozeně zakotvena touha dobře vypadat. Ne nadarmo zpíval Werich, že šaty dělaj člověka. Člověk je jednoduše tvor, u něhož vizuální vnímání hraje prim. Sama si tak udržitelnou módu nejvíce spojuji s minimalismem. Cestou k šatníku šetrnému nejenom k planetě, ale i k peněžence je tedy podle mě sestavení vlastní kolekce kvalitních a snadno kombinovatelných kousků oblečení.
K nákupům oblečení je nicméně třeba dodat, že nejlepší je samozřejmě swapovat, nakupovat z druhé ruky, anebo alespoň od férových značek. Ani nákup v řetězci ale nutně nemusí znamenat nějakou tragédii, pokud je udělán s rozmyslem. Měla jsem a dodnes mám ve skříni několik věcí, které pochází od fast fashion značek, ale povedly se a slouží mi dobře řadu let. Mít jedny padnoucí džíny z řetězce třeba pět let je totiž rozhodně udržitelnější, než kupovat si každý rok nové od etického výrobce, no ne?
Když pro nás, Holky u batche, Denča vytvořila pana Zrnka, kterého si mimochodem oblíbila spousta z vás, začaly jsme si pohrávat s myšlenkou, jak bychom ho – jako svého maskota – mohly mít trvale s sebou. A vy třeba taky. Že bychom mohly mít takovou společnou památku na naše společné túry a četní v knižním klubu #ctemeubatche. A protože minimálně já a Míša dost ujíždíme na různých outfitových fotkách a videích, padla logicky nejprve volba na nějaký fashion kousek. A aby to bylo něco, co se dobře vynese právě na naše společné offline akce, vybraly jsme mikiny. Ale ne ledajaké! Snažily jsme se, aby byly pokud možno co nejudržitelnější. To znamená, aby šly dobře kombinovat, aby byly vyrobené s respektem a z kvalitních materiálů.
„Eticky vyrobené oblečení nám ale nestačí. Uvědomujeme si, že stejně důležité je, abychom vaše budoucí svršky také skladovali, balili a prodávali ekologicky šetrným způsobem. Proto se v našich skladech i prodejnách snažíme stále zvyšovat podíl snadno rozložitelných obalů a používat je tak dlouho, dokud nás o své rozložitelnosti opravdu nepřesvědčí“2
I při výběru střihů jsme se snažily vzít v potaz to, aby mikiny byly co nejuniverzálnější, tedy aby se dobře nosily nejenom na túry, ale daly se vzít i na pohodovější den do kanclu, do parku na společné čtení, anebo pro další nepřeberné množství aktivit, kterým se věnujeme. Tlumené barevné odstíny, které jsme si pro sebe zvolily, se navíc perfektně kombinují s jinými kousky, ostatně s tímto tématem si pro vás ještě něco chytáme (pssst!). Byly bychom moc rády, pokud si mikinu s panem Zrnkem taky pořídíte, aby vám dělala radost tak jako dělá nám a aby se stala udržitelným kouskem ve vašem šatníku právě tím způsobem, že ji budete nosit často a ke všemu, anebo alespoň skoro ke všemu. A že nás třeba budete inspirovat svými kreativními kombinacemi.
1 Článek Evropského parlamentu: Rychlá móda a textilní výroba - jaký mají dopad na životní prostředí
2 BezPotisku: S respektem