A proč je po eventech ambientního čtení najednou taková poptávka? Možná je to cesta k dočasnému odtržení se od digitálního světa. Možná za tím je touha po komunitním zážitku bez nutnosti interakce, což s tím vlastně taky souvisí.
Nebyly bychom to my, Holky u batche, abychom tuhle novinku nechtěly vyzkoušet na vlastní kůži, takže jsme se společně vypravily na akci Ambientní čtení v pražské Kunsthalle, pořádanou ve spolupráci s platformou GOODGOOD. V čistém, minimalistickém galerijním prostoru jste si po dva dny mohli užít tříhodinové společné čtení za doprovodu hudby Pierra Urbana (a spojit to před tím, anebo potom s návštěvou galerijní kavárny, anebo aktuální na sociálních sítích hutně propagované, vizuálně atraktivní výstavy japonské umělkyně Chiharu Shioty, která je — pozor — už jen do konce příštího týdne).
Nemohu samozřejmě mluvit za všechny tři, prožitek každé z nás bude nepochybně výsostně svébytný a originální, obecně mám ale pocit, že jsme z akce odcházely nadšené. Sama jsem vůbec nemohla uvěřit tomu, jak rychle ty hodiny utíkaly a jak snadno se při promyšlené kompozici prostoru a dobře zvolené hudbě dá hluboce koncentrovat na text, aniž by vám, jak se to občas stává doma, odbíhaly myšlenky ke každodenním povinnostem a starostem.
Není to ale jenom Kunsthalle, kdo ambientní čtení pořádá. Nejčastěji ho organizují větší městské knihovny, čímž nepochybně podporují svou aktivní čtenářskou komunitu a přivádějí k půjčování knih širší veřejnost. Samozřejmě ta pražská, ale v pražské metropolitní oblasti i třeba kladenská, anebo berounská knihovna. A naše Míša jednu takovou akci připravuje i pro Reknihy, pod jejíž taktovkou to bude nepochybně pecka!
Tak co na to říkáte? Byli jste na nějaké takové akci? Líbila se vám?
Pokud byste ale přeci jen chtěli ambientně číst mimo čtenářskou komunitu, mám pro vás pár tipů, jak si připravit takovou knižní pohodu doma:
1. Najděte si pohodlný klidný a příjemně osvětlený kout na čtení.